Na OŠ Rače imamo vsako šolsko leto nekaj takih učencev, ki izkazujejo talente na različnih področjih. Ena takih učenk je tudi Zoja Strmšek, ki letos zaključuje deveti razred in bo šolo nadaljevala na Prvi gimnaziji Maribor. Zoja je vsa leta odlična učenka in od petega razreda dalje nagrajenka številnih literarnih natečajev. Letošnje šolsko leto je med drugimi dobila tri visoka priznanja za svoje literarne prispevke. Na 35. Roševih dnevih, ki jih razpisuje JSKD skupaj z OŠ Frana Roša Celje je za svoj literarni prispevek dobila zlato priznanje. Na literarnem natečaju, ki ga razpisuje Pionirski dom v Ljubljani z naslovom Bodi pisatelj/pisateljica je Zoja sodelovala že petič in prejela priznanja vsa leta sodelovanja. Vedno tekmuje v dveh kategorijah, in sicer v slovenščini in angleščini in v obeh je enako uspešna. Letošnje leto je dobila priznanje za najboljši prispevek v slovenščini. Pred kratkim pa je bila nagrajena z medaljo za svoj literarni prispevek na literarnem natečaju Moja domovina, ki ga razpisuje OŠ Vič v sodelovanju z Območnim združenjem Veteranov vojne za Slovenijo mesta Ljubljane. Njen literarni talent se je skozi leta razvijal in od prvih radoživih otroških pogledov na svet danes kot najstnica tenkočutno izraža svoj odnos do sveta v katerem živi.

Šolski novinarji smo z Zojo naredili kratek intervju, v katerem nam je zaupala nekaj zanimivosti o svojem literarnem ustvarjanju.

Kdo je Zoja Strmšek?

»Sem najstnica, rada igram računalniške igrice in jaham konje.«

Kaj pomeni zate biti srečen?

»Zame je sreča, da lahko počnem to, kar imam najraje.«

Ali rada prebiraš poezijo?

»Poezijo prebiram redkeje, raje berem knjige v angleščini. Sem tudi velika ljubiteljica Harry Potter-ja.«

Kdo je tvoj vzornik?

»Nejka Omahen.«

Katera je tvoja najljubša pesem?

»Pesem Ivana Minattija: Vsakdo mora imeti prijatelja.«

Knjige, katerega pisatelja, najpogosteje vzameš v roke?

»Knjige John Green-a.«

Kdo te je navdušil za pisanje?

»Za pisanje me je navdušila moja mentorica Sabina Ozmec.«

Kdaj in zakaj si začela s pisanjem?

»Že v vrtcu sem si izmišljala zgodbice. Eno izmed njih sem poimenovala Sneguljčica in sedem Poldekov.«

Ali nam lahko zaupaš, kako nastane pesem oz. zgodba?

»Domislim se prvega stavka, nato steče vse samo od sebe.«

Kje, kdaj se rodi navdih?

»Ne vem, najverjetneje pride v določenem impulzu.«

Poezija ali proza?

»Proza.«

Na kateri svoj dosežek si najbolj ponosna?

»Na zgodbo, ki sem jo napisala za Roševe dneve. Naslov je Odsev praznine.«

Bi si v prihodnosti želela izdati lastno pesniško zbirko, knjigo?

»Ja, želela bi si izdati knjigo, na otvoritev knjige bi vsekakor povabila učiteljico Sabino Ozmec.«

Kakšen je tvoj moto?

»Nasmejati okolico.«

Kam te pot pelje naprej? Kakšni so tvoji načrti za prihodnost?

»Biti uspešna v tem, kar bom počela.«

Bi z nami delila kakšno zaključno misel?

»Bodočim pisateljem bi svetovala, da naj pišejo z domišljijo, naj sledijo svojemu srcu in v besedila vključijo čim več humorja.«

Zoja, hvala za čas, ki si nam ga namenila. Na tvoji nadaljnji poti ti želimo veliko uspeha še naprej!

Vsekakor pa moramo omeniti , da je na naši šoli še kar nekaj učenk in učencev, ki literarno ustvarjajo in so uspešni na razpisanih literarnih natečajih. V Novicah smo že zapisali, da imamo na šoli literarnice, kjer pod vodstvom mentorice Sabine Ozmec literarno ustvarjamo in že pet let razpisujemo šolski natečaj ob dnevu poezije. Kljub »čudnim časom« smo ga razpisali lansko šolsko leto in letošnje. Odziv je vedno presenetljiv.

Med ustvarjalci, katerih dela pošiljamo na razpisane literarne natečaje so devetošolke: Anja Petek, Lara Žmavc, Nina in Kaja Gorkič, Eva Simonič, Manca Škerlak in seveda Zoja Strmšek. Med osmošolci sta najbolj uspešna Veronika Batagelj in Sani Črešnar Hernet.

Najbolj literarno uspešnim, ki zaključujejo šolanje, izdamo literarne prispevke v knjižici, kar je lep spomin na ustvarjanje v osnovni šoli.

Zapisali: učenci šolskega novinarstva, učiteljica Martina Brodej

Intervju vodil: Žiga Florjančič